07.31.2024

Je Austrálie případem selhání regulace nikotinu?

Austrálie se stala příkladem toho, jak špatná regulace může vést k nárůstu černého trhu s elektronickými cigaretami, což doprovází i násilí. Přísná pravidla, která omezují prodej elektronických cigaret na lékařský předpis, vedla k tomu, že lidé se vracejí k tradičním cigaretám, protože legální možnosti jsou omezené. Odhaduje se, že až 90 % elektronických cigaret a náplní se prodávána černém trhu, což vyvolává obavy z nárůstu organizovaného násilí. Situace ukazuje, že regulace by měla být nastavena tak, aby nabízela bezpečné alternativy, nikoli je potlačovala. Takto shrnout lze zajímavý text, který zveřejnily Hospodářské noviny. Dále se v něm mj. uvádí:

Stačilo pár let a Austrálie se v otázce boje proti kouření stala ze státu, který ostatním sloužil jako inspirace, ukázkovým příkladem toho, jak věci nedělat. „Přísná regulace elektronických cigaret vedla jen k masivnímu rozmachu černého trhu, který doprovází vlna násilí. Lidé nemají legálně dostupnou méně nebezpečnou alternativu, tak se často vrací zpět ke klasickým cigaretám,“ vysvětluje australský lékař a dlouholetý odborník na problematiku snižování škodlivých dopadů kouření Alex Wodak. „Špatně nastavená regulace může být kontraproduktivní, stačí se podívat k nám do Austrálie,“ dodává.

Austrálie byla v minulosti považována za průkopníka v boji proti kouření. Situace se ale změnila. Když se v 60. letech začaly hromadit důkazy škodlivosti kouření a toho, jak závažná a smrtící onemocnění způsobuje, tak byla Austrálie skutečně mezi prvními zeměmi, které přistoupily k regulaci. Tehdejší opatření vedla k tomu, že počet kuřáků se sice pozvolna, ale stabilně snižoval. Už tehdy se ale našli lidé, kteří se vymezovali proti přístupu harm reduction, tedy snižování rizik spojených s kouřením, a razili tezi, že jen naprostý zákaz tabákových výrobků a tabákového průmyslu jako takového je cestou, jak kouření vymýtit.

Došlo k rozdělení na dvě názorové skupiny. Jedna chtěla nadobro skoncovat s užíváním jak tabáku, tak i nikotinu, druhá se k věci stavěla více pragmaticky. Jejím cílem bylo snižování úmrtnosti související s kouřením cigaret. Toto rozdělení se bohužel v čase prohlubovalo, což vedlo až k tomu, že v roce 2011 se australská vláda rozhodla, že vaping, tedy elektronické cigarety s obsahem nikotinu, budou nadále prodávány jen na lékařský předpis. Tato regulace ale vůbec nefunguje a přináší v zásadě jen negativa.

Největším problémem je fakt, že jak jsou elektronické cigarety i náplně do nich jen na předpis, tak tento předpis vám vystaví jen minimální počet lékařů. Následně jen minimum lékáren tyto produkty vůbec prodává. Namísto toho, aby člověk chtěl absolvovat tento zdlouhavý proces, tak si prostě koupí na více než 40 tisících místech po celé zemi krabičku cigaret, nebo si pro elektronickou cigaretu zajde k ilegálním překupníkům.

Nedomyšlený postup

V červnu letošního roku přijal australský senát novou úpravu, která říká, že od října to budou už definitivně jen licencované lékárny, kdo bude oprávněn k prodeji elektronických cigaret a nikotinových náplní. Proti tomu se vymezují jak samotní lékárníci, kteří dané produkty odmítají prodávat, tak uživatelé elektronických cigaret. Takže je velmi pravděpodobné, že tento systém velmi záhy rovněž selže a nebude fungovat. Pak by snad mohlo dojít k přehodnocení a potřeby pro vaping by podobně jako alkohol mohly být prodávány relativně volně v licencovaných obchodech oproti ověření plnoletosti.

Po přijetí výše zmíněné regulace roste raketovým tempem, obzvlášť v posledních letech. Legální nabídka byla potlačena, takže poptávku vykrývá právě černý trh. Kdo si chce obstarat dané produkty legálně, ten má v zásadě jen minimum možností, jak to udělat. Nicméně vše si může nelegálně obstarat velmi jednoduše, protože dané produkty podpultově prodávají různé trafiky, večerky nebo prodejny u benzinových pump, což nikdo nemá sílu kontrolovat. Cigarety rovněž není žádný problém si koupit, jen jsou tady aktuálně nejdražší na světě. Nicméně odhaduje se že 20 až 25 % cigaret a tabáku v Austrálii je prodáváno na černém trhu, u elektronických cigaret a náplní pro vaping je to až 90 %.

Organizovaný zločin

Situace s organizovaným zločinem se v zemi přiostřuje. Ilegální obchod nejen s potřebami pro vaping, ale i s klasickými cigaretami a tabákem prodávaným podpultově za nižší cenu, začal být zhruba v loňském roce provázen mimořádně násilnými incidenty. Nejhorší je situace v australském státě Victoria, kde se skutečně kriminální gangy přetahují o kontrolu nad trhem a s tím spojenými lukrativními zisky, a neštítí se přitom ničeho, včetně zapalování prodejen konkurenčních gangů. Není to nic ojedinělého, za poslední rok a čtvrt proběhlo takových útoků 87. Tři lidé, u nichž policie věří, že byli zapojeni do černého trhu, byli na veřejnosti zastřeleni. O vydírání se poněkud rezignovaně mluví jako o něčem všudypřítomném. Černý trh je pro kriminální živly prostě něčím, co jim nese velké zisky s potenciálně malými riziky, proto se mu tak daří.

Porovnání s Novým Zélandem je pozoruhodné.

Dlouhou dobu byl australský a novozélandský přístup k regulaci kouření v zásadě totožný, se stejnými dopady na počet kuřáků v populaci, Austrálie jich možná měla o něco méně, ale nijak výrazně. V roce 2020 na Novém Zélandu vláda rozhodla vaping více zpřístupnit jako méně nebezpečnou alternativu ke kouření, takže elektronické cigarety a náplně jsou tam nyní lépe dostupné, jak cenově, tak co do možností, kde je koupit. „V Austrálii jsme zvolili opačný přístup. Počet kuřáků na Novém Zélandu je nyní poloviční a snižuje se dvojnásobným tempem oproti Austrálii. A navíc na Novém Zélandu, jelikož si každý může potřeby pro vaping legálně koupit, prakticky neexistuje žádný černý trh,“ uzavírá Alex Wodak.