Dlouho představovaly nejen zdravější, ale i výrazně levnější alternativu ke klasickým cigaretám a tabáku. S tím je od letoška konec a příští rok zdraží ještě víc. Řeč je o náplních do elektronických cigaret, přesněji vaporizérů. Vláda u nich konsolidačním balíčkem zavedla spotřební daň a tu od Nového roku zvedne na dvojnásobek. U desetimililitrové náplně to bude znamenat zdražení zhruba o 30 korun. Tématu se věnoval server Novinky.cz:
„Tato alternativa bude stále dostupná a levnější než klasické cigarety, i přes každoroční navýšení spotřební daně. Rozdíly v ceně ale nebudou až tak velké, jako byly doposud,“ řekl Novinkám Josef Goch, majitel e-shopu ecigarko.cz.
U náplně elektronických cigaret, včetně těch jednorázových, aktuálně činí spotřební daň 2,50 koruny na mililitr. Od příštího roku má tato daň vzrůst na pět korun za mililitr. Po připočtení daně z přidané hodnoty to znamená u desetimililitrové náplně zdražení o zhruba 30 korun na 130 korun.
Od ledna se zvedne i daň ze zahřívaného tabáku do e-cigaret. „V porovnání s klasickými cigaretami poroste rychleji, a to o patnáct procent,“ sdělil ekonom Komerční banky Bohumil Trampota.
V obou případech to prodraží balení, respektive krabičku zhruba o pět korun. U klasických cigaret bude spotřební daň s DPH tvořit zhruba tři čtvrtiny ceny.
Celkové zdanění zahřívaného tabáku nicméně proti klasickému zůstane podstatně nižší. Krabička zahřívaného tabáku je taky levnější, stojí kolem 130 korun, zatímco například cigarety Marlboro Gold se prodávají už za 164 Kč.
Míra zdražení bude samozřejmě záviset i na obchodní politice prodejců. Záleží na nich, zda daň promítnou jen zčásti, či naopak zdraží víc.
Ministerstvo financí vybralo ke konci října na spotřební dani související s tabákovými výrobky 600 milionů korun. Podle mluvčího Petra Habáně je to víc, než původně odhadovalo. Příklon spotřebitelů směrem k alternativám je znát.
Nejvyšší spotřební daň na elektronické cigarety mají v Evropské unii ve Finsku a Litvě, a to třikrát vyšší než v Česku. Deset unijních zemí naopak spotřební daň na cigarety ještě nezavedlo, včetně Slovenska nebo Rakouska. Často tam převažuje názor, že je lepší takto kuřáky motivovat k variantním výrobkům, jež nemají takové dopady na jejich zdraví, jelikož neprodukují škodlivý dehet a tolik nikotinu.
„Postupnému růstu cen se velká část kuřáků, i třeba se skřípěním zubů, přizpůsobí. Z pohledu politiky je to ale problematická oblast. Výrazné zvýšení zdanění by nebylo populární a kuřáci tvoří víc než pětinu voličů,“ komentoval stav v Česku ekonom XTB Pavel Peterka.
Producenti pak poukazují na to, že skokové zdražení by mohlo vést k rozšíření šedé ekonomiky či nelegální a zdravotně rizikovější výrobě.