Evropská komise má během několika měsíců předložit návrh novely směrnice o spotřebních daních. Skupina zemí tzv. „staré unie“, tedy členské země západní a jižní Evropy v čele s Francií chtějí usilovat o radikální zvýšení sazeb spotřební daně na tabákové výrobky. Jejich cílem je srovnat daňovou zátěž napříč Evropou, kde se sazby liší a v „nových“ členských zemích včetně ČR a Polska jsou výrazně nižší.
V Polsku se toto téma stává důležitým bodem veřejné debaty. Na konci loňského roku totiž přijalo Polsko tzv. spotřební mapu, tedy cestu postupného zvyšování zdanění alkoholu a tabákových výrobků. V souladu s platnými předpisy od ledna letošního roku se spotřební daň z alkoholu zvýšila o 10 % a minimální spotřební daň z cigaret ze 100 % na 105 %. Do roku 2027 se spotřební daň na alkohol zvýší o 10 % ročně a na cigarety, tabák ke kouření a alternativní tabákové výrobky o 5 %.
Některé země EU vč. Francie – jeden z unijních lídrů ve vysokém zdanění cigaret spotřební daní – chce, aby ostatní země EU vyrovnaly úrovně spotřební daně na tabákové výrobky, někdy i třikrát vyšší než ty současné.
Náměstek ministra financí Sobon zdůraznil, že Polsko čeká na oficiální návrhy na změnu směrnice o spotřební dani, ale že má v úmyslu hájit „svou“ mapu spotřebních daní bez ohledu na konečný návrh.
U zvyšování daní opakují ekonomové riziko z růstu nelegálního trhu s cigaretami. V roce 2015 pocházela v průměru každá pátá cigareta prodaná v Polsku (cca 18 %) z nelegálních zdrojů. Ve Francii se pašuje téměř každá třetí cigareta a šedá ekonomika se pohybuje kolem 30 %. To je nejvyšší výsledek v EU. Za poslední 4 roky zvýšila francouzská vláda zdanění cigaret o více než 57 %.
V České republice rovněž existuje víceletý plán, který počítá s postupným růstem daní na všechny typy tabákových výrobků včetně zahřívaných výrobků. Plán zároveň dodržuje diferenciaci daní podle míry škodlivosti jednotlivých typů výrobků.
Postoj české vlády k chystané evropské směrnici zatím nebyl veřejně představen.