11.15.2021

EU diskutuje plošné zavedení daně na alternativy tabáku

Evropská komise shromáždila návrhy, jak do budoucna danit nejen cigarety nebo doutníky, ale i jejich moderní alternativy. Ve své analýze na to upozorňuje server Euraktiv.cz, který se této problematice dlouhodobě věnuje.

Směrnice o zdanění tabákových výrobků (TED) se bude brzy upravovat, aby údajně lépe vyhovovala vývoji na evropském trhu. V současné době harmonizuje minimální zdanění cigaret, doutníků a tzv. tabáku ke kouření, nově by se však měla vztahovat i na elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák.

Komisi zajímaly názory odborníků i veřejnosti nejen na samotnou harmonizaci, ale například i na boj s daňovými podvody. Veřejné konzultace, která probíhala letos na jaře, se nakonec zúčastnilo přes 7000 respondentů ze všech zemí EU, necelá stovka z nich byla z Česka. Kromě jednotlivců odpovědi zaslaly také firmy, obchodní asociace, akademické a výzkumné instituce či nevládní organizace.

Při určitém zjednodušení se dá říct, že současná minimální spotřební daň konkrétně na cigarety je v EU 60 %. Respondenti se neshodli, jestli by mělo dojít k jejímu navýšení, nebo ne. Zatímco 81 % akademiků a 74 % neziskových organizací souhlasí se zvýšením, u občanů je to jen 42 %.

Hlavní pozornost je ale upřená na tzv. nové tabákové výrobky, které si postupně vydobývají své místo na slunci. Patří sem e-cigarety s nikotinem i bez něj, zahřívaný tabák či tzv. nikotinové sáčky. Nových a čím dál oblíbenějších výrobků je ale mnohem víc.

Základní otázkou Evropské komise pro respondenty bylo, jestli by i u těchto nových produktů mělo dojít k daňové harmonizaci. U jednotlivých kategorií výrobků se výsledná procenta trochu liší, pro harmonizaci se ale vždy vyslovilo minimálně 55 % dotázaných.

Pokud jde přímo o míru zdanění, 72 % respondentů zastává názor, že zahřívaný tabák by měl být zdaněný méně než tabák určený ke kouření. V případě e-cigaret se pak 37 % respondentů domnívá, že by sazba daně měla být nulová, dalších 43 % si pak myslí, že by měla kopírovat tu nejnižší úroveň, která se nyní v některých státech EU uplatňuje.

Proč by měly mít tyto produkty nižší daňovou sazbu? Přestože se stále jedná o nové typy výrobků, čím dál více studií ukazuje, že i když e-cigarety a obdobné výrobky rozhodně nejsou bez rizika, ke škodlivosti běžných cigaret či doutníků mají daleko. Argumenty zastánců nízkého nebo dokonce žádného zdanění u nových výrobků jsou tedy především ty, že díky této nižší škodlivosti není potřeba spotřebitele od jejich nákupu tak intenzivně odrazovat. Právě to je totiž jedna z funkcí spotřební daně.

Celou analýzu naleznete zde: