Evropská komise chystá na letošní rok revizi směrnice o zdanění tabákových výrobků. V souvislosti s ní se vede debata, jak danit nové tabákové výrobky na trhu, jako jsou elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák. Názory se totiž různí. Analýzu na toto téma přináší české vydání serveru Euractiv.cz a popisuje situaci jak v Evropě, tak i postoj českých úřadů a dalších aktérů.
Podle unijní exekutivy směrnice sice plní svou funkci ohledně příjmu z daní z tabáku, pokulhává ale v podpoře snižování spotřeby tabáku. Vymýtit z Evropy kouření, které výrazně škodí lidskému zdraví, je totiž jedním z hlavních unijních cílů současnosti v rámci boje proti rakovině.
Komise proto plánuje přitvrdit ve zdanění cigaret. Podle zhodnocení měla stávající směrnice pozitivní vliv na spotřebu tabáku pouze v několika málo členských státech, kde bylo jeho zdanění velmi nízké. Směrnice stanovuje minimální daň a je pak na členských státech, zda budou přísnější, nebo půjdou cestou minimálního možného zdanění.
Různé názory na alternativy kouření
Stávající pravidla navíc podle Komise neodrážejí vývoj posledních let. Zaměřit se chce proto také na moderní produkty – elektronické cigarety a zahřívaný tabák. Otázkou je, zda by měly podléhat stejné, nebo nižší dani v porovnání s běžnými cigaretami.
Názory se v této věci mnohdy zásadně liší. Zatímco zastánci nižšího zdanění nových výrobků argumentují, že nové tabákové produkty pomáhají v odvykání od kouření běžných cigaret a jsou v porovnání s nimi méně škodlivé, jiní o jejich pozitivním vlivu na zdraví mají pochybnosti a šli by spíše cestou stejného zdanění.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou elektronické cigarety i zahřívaný tabák škodlivé lidskému zdraví. U zahřívaného tabáku pak WHO přímo doporučuje, aby bylo nastavování politik vůči těmto produktům stejné jako v případě jakýchkoli jiných tabákových výrobků.
Český přístup
Česko by při jednáních o budoucí směrnici rádo dosáhlo toho, aby se danění sjednotilo u všech typů produktů. „Česká republika bude na jednáních podporovat dosažení harmonizace přístupu ke zdanění inovativních výrobků, a to včetně nastavení EU minimálních sazeb spotřební daně pro tyto komodity,“ potvrdil redakci českou pozici Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí.
Podobně to vidí i Svaz průmyslu dopravy a ČR. „Harmonizace daní u nových výrobků má smysl, protože administrativní náklady u harmonizovaných daní jsou menší, než když si každý stát zavede vlastní daň,“ sdělil pozici Svazu pro EURACTIV.cz ekonom a analytik Vladimír Štípek.
Svaz není ani proti zvýšení daní na tabák, to by ale nemělo být nepředvídatelné a příliš drastické. V opačném případě by to totiž podle Štípka mohlo vést k rozvoji černého trhu, čemuž chce Komise právě v revizi směrnice zabránit.
„Regulace a daně tabákových výrobků nemají a ani by v budoucnu neměly mít za cíl pouze zajistit daňové prostředky pro státní rozpočet, ale měly by pomáhat upravit a usměrnit spotřebu s ohledem na zdravotní rizika. Celý systém by měl být vyvážený a výše zdanění by měla zdravotní rizika zohledňovat,“ uvedl Štípek.
K posouzení dopadů na zdraví bude třeba, aby byly k dispozici odborné studie o škodlivosti nových produktů. „Ty však musí představit předkladatel legislativního návrhu, tedy Evropská komise,“ dodalo ministerstvo financí.
Více informací naleznete v celém textu portálu Euractiv.cz: