I když reforma spotřební daně z tabákových výrobků není součástí agendy Evropské unie pro rok 2025, polské předsednictví Rady EU se spolu s Dánskem a Kyprem snaží otevřít debatu o zdanění alternativních tabákových produktů. Podle dokumentu, který získal server Euractiv, se tato iniciativa zaměřuje na vytvoření společného daňového rámce pro výrobky, jako jsou elektronické cigarety, zahřívaný tabák a nikotinové sáčky.
Zatímco klasické cigarety podléhají jednotnému evropskému systému spotřebních daní, alternativní nikotinové produkty dosud žádnému takovému režimu nepodléhají. Dokument zdůrazňuje, že tabákový trh prošel v posledních letech dramatickými změnami, přičemž právě nové produkty si získaly masovou popularitu.
Otázka jejich zdanění se dostává na program dnešního jednání pracovní skupiny pro nepřímé daně při Radě EU, kde se o ní mají bavit unijní diplomaté. Podle zdrojů blízkých těmto jednáním se některé průmyslové subjekty snaží tlačit na Evropskou komisi, aby namísto úplného zákazu zavedla spíše daňovou regulaci, která by alternativním výrobkům umožnila zůstat na trhu v jasně definovaných mantinelech.
Každý členský stát EU si zatím stanovuje vlastní pravidla pro nakládání s tabákovými a nikotinovými produkty. Například Francie nedávno zakázala jednorázové elektronické cigarety a podle informací médií se chystá udělat totéž i s nikotinovými sáčky, čímž by se přidala k zemím jako Německo, Rakousko, Belgie a Lucembursko, které jejich prodej již zakázaly. Některé státy se ale chtějí vydat ještě radikálnější cestou.
Podle estonské ministryně zdravotnictví Riiny Sikkut nestačí pouze snaha o bezkouřovou generaci, ale je třeba cílit na úplnou eliminaci nikotinu. Uvedla, že mnoho ministrů zdravotnictví tento přístup podporuje a po dokončení reformy farmaceutické legislativy by se EU měla soustředit právě na regulaci tabáku a nikotinových produktů.
Tlak na přísnější regulaci alternativních nikotinových výrobků tak v EU sílí, a to i přesto, že jejich role ve strategii snižování škodlivosti kouření zůstává předmětem odborných debat. Pokud by došlo k harmonizovanému zdanění těchto produktů na unijní úrovni, mohlo by to znamenat zásadní změnu v jejich dostupnosti i vnímání napříč Evropou.
Více zde: