02.17.2021

Evropský plán boje proti rakovině očima domácích odborníků

Evropská komise zkraje února představila svůj plán boje proti rakovině. Unijní exekutiva jeho prostřednictvím chce utlumit trend růstu těchto zhoubných onemocnění, počítá proto do roku 2040 s vytvořením takzvané „beztabákové generace“. Někteří odborníci jsou však skeptičtí. 

Boj se zhoubnou nemocí tak patří mezi hlavní zdravotní priority Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové. Podle odborníků totiž jde minimálně 40 procentům nových případů předejít; patrné je to zejména u rakoviny plic, která v devíti z deseti případů propuká právě kvůli užívání tabáku. I proto se chce evropská exekutiva zaměřit hlavně na tabák, byť pod restriktivním drobnohledem bude i alkohol či znečištění ovzduší. 

Komise v rámci svého plánu přišla s konceptem vytvoření „beztabákové generace“. Co přesně to znamená? Podle plánů unijní exekutivy nic menšího, než že se podaří snížit počet uživatelů tabáku v příštích letech o 80 procent ke konečnému cíli – méně než 5 procent lidí užívajících tabák do roku 2040. Komise počítá i s jednou mezizastávkou v roce 2025 – tehdy by měl v souladu s cíli WHO počet uživatelů tabáku klesnout ze současných asi 25 procent na přibližně 20 procent. 

Jak se chce unijní exekutiva k tomuto cíli dostat? „Komise bude i nadále klást důraz na ochranu na ochranu mladých lidí před škodlivými důsledky cigaret a dalších souvisejících produktů,“ stojí v jejím plánu.

Vyjádření některých expertů jsou ovšem opatrnější. Například podle bývalého protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila se Evropská komise příliš soustředí na abstinenci – a téměř vůbec na způsob, jak závislosti snižovat. „Není možné si myslet, že se někdy staneme společností bez drog, alkoholu, tabáku či hazardu. To je podle nás nerealistický cíl. Mnohem reálnější by to bylo, pokud by stát, případně Evropská unie začaly výrazněji podporovat méně rizikové alternativy ke škodlivým produktům. Pak je možná i skutečná změna o desítky procent, pouze restriktivním způsobem se tam však nedostaneme,“ vysvětluje pro INFO.CZ Vobořil, aktuálně výkonný ředitel Institutu pro racionální drogovou politiku. 

Více se dozvíte v textu serveru Info.cz