09.01.2021

Jak snížit atraktivitu elektronických cigaret pro mladé lidi?

Portál Seznam.cz přináší různé pohledy na pravidla pro uvádění elektronických cigaret na trh. Velká Británie, která je jednou z nejotevřenějších zemí vůči těmto alternativám kouření, zvažuje přísnější pravidla.

Některé britské odborníky trápí vzhled a příchutě pomůcek určených k takzvanému vapingu. Uvedl to server The Guardian. Nezisková organizace Action on Smoking and Health (ASH) a britští lékaři v oblasti veřejného zdraví žádají ministry, aby postavili mimo zákon „zcela nevhodné marketingové techniky“, které podle nich cílí především na děti a mladistvé.

Experti na zdraví se totiž obávají, že názvy liquidů jako „žvýkačka“ či „gumoví medvídci“ nalákají osoby mladší osmnácti let na vaping. Podobné příchutě se přitom prodávají i u nás, v ČR. Britští odborníci proto žádají, aby se v souvislosti s e-cigaretami a liquidy přestaly podobné názvy používat.

„Branding pomocí kreslených postaviček, pestrobarevných barev a sladkých příchutí je pro děti zjevně atraktivní. Zároveň je těžké si představit, proč je nezbytný pro dospělé kuřáky,“ poznamenala pro The Guardian Deborah Arnottová, generální ředitelka ASH.

Podle lékařky Evy Králíkové z Centra pro závislé na tabáku 1. Lékařské fakulty UK a VFN se tabákové společnosti stále zaměřují spíše na děti a mladistvé.

„Jiné zákazníky by získávaly těžko, dospělí začínají kouřit výjimečně. Jen jeden z deseti dospělých kuřáků si poprvé zapálil v dospělosti, průměrný věk první cigarety je u nás kolem desíti až 12 lety,“ říká Králíková.

Podle ní jsou e-cigarety pro děti lákavé. „Nejen kvůli příchutím, ale také nezapáchají a některé mají zajímavou podobu,“ dodává Králíková. Připomíná, že je třeba rozlišovat e-cigarety od zahřívaného tabáku. „Zahřívaná tekutina v e-cigaretách neobsahuje tabák a někdy ani nikotin, zdravotní riziko je minimální. Pokud však obsahuje nikotin, může způsobit závislost,“ uvádí Králíková.

Více v článku na portálu Seznam.cz: