Celosvětová konference o kontrole tabáku doporučí státům, jak do budoucna regulovat cigarety nebo různé alternativní výrobky. Jednání proběhne pod vedením Světové zdravotnické organizace, která nemá e-cigarety a další novinky příliš v lásce. Shrnutí možných dopadů přináší server Euractiv, zde jsou jeho hlavní závěry.
Už brzy se do středoamerické Panamy sjedou všichni, kdo mají co říct k celosvětové regulaci tabáku. 5. února tam totiž odstartuje v pořadí desátá konference s velmi dlouhým názvem, známá pod zkratkou COP10 WHO FCTC.
Na této konferenci pod taktovkou Světové zdravotnické organizace (WHO) se budou řešit úpravy tzv. Rámcové úmluvy o kontrole tabáku, která začala platit v roce 2005. V současné době se k ní hlásí 183 „smluvních stran“, které reprezentují více než 90 % světové populace. Jedním ze signatářů je také Evropská unie, a tudíž i Česká republika. Češi dokument ratifikovali v roce 2012.
Euractiv píše, že za Evropskou unii budou s ostatními světovými hráči vyjednávat konkrétně Evropská komise (EK) a Belgie, která se čerstvě ujala předsednictví v Radě EU. Kolem přípravy společné pozice EU, se kterou do Panamy pojedou, se však objevila kritika.
Britský odborník na regulaci tabáku Clive Bates, jeden z propagátorů tzv. politiky snižování rizik (harm reduction), která prosazuje regulaci tabákových výrobků podle jejich relativní škodlivosti, nařkl Evropskou komisi z nekalých úmyslů a obcházení demokratického procesu. Instituce podle Batese plánuje prosadit v EU více restriktivní přístup k novým tabákovým výrobkům právě skrze závěry celosvětové konference, které bude moci prezentovat jako „požadavky mezinárodního práva, které musí EU splnit“.
Stejnou kritiku zopakovala a upřesnila švédská europoslankyně Sara Skyttedal (EPP). Komise podle ní přišla s požadavkem na „flexibilnější mandát“ pro vyjednávání v Panamě, který by jí údajně dovolil upravovat pozici Unie bez dodatečné konzultace se členskými státy. Hrozilo by tedy prý to, že by Komise nakonec na konferenci souhlasila s něčím, co státy vůbec nechtěly. Tímto způsobem by se tak „obešly“ jak národní vlády, tak Evropský parlament, který je jinak také do úpravy tabákové regulace zapojený.
Clive Bates ve své kritice varoval před tím, že by Evropská komise mohla následovat „extrémní“ návrhy WHO, které jdou „proti politice snižování rizik“ a přistupují k méně škodlivým alternativním výrobků jako ke hrozbě a ne jako k příležitosti snížit celkové negativní dopady na veřejné zdraví.
Jak v jednom z podcastů Evropa zblízka popsal epidemiolog Viktor Mravčík, tento tradičně restriktivní či prohibiční postoj WHO vychází z „chytlavé ideologie světa bez tabáku a nikotinu“, která sice „zní hezky“, ale je „chimérou“.
Pokud jde o Česko, to podle ministerstva financí „aplikuje diferenciovaný přístup k míře zdanění tabákových a inovativních výrobků“ a to samé prosazuje i ve svých pozicích.
„Obecně vzato by tabákové produkty s vyšší mírou škodlivosti měly podléhat vyšší míře zdanění a naopak. V souladu s touto logikou byl nastaven plán růstu spotřebních daní z tabákových výrobků pro roky 2025-2027 schválený v konsolidačním balíčku. Cigarety a jiné tradiční tabákové výrobky proto jsou a budou v ČR zdaňovány více než výrobky, které jsou odbornou veřejností klasifikovány jako méně škodlivé (např. zahřívané tabákové výrobky nebo náplně do elektronických cigaret),“ popsala český přístup mluvčí ministerstva financí Anna Vasko. Češi tedy v tomto ohledu alespoň principiálně následují politiku harm reduction.
„Pokud je nám známo z minulých jednání, podobný přístup zastávala i Evropská komise na jednání v otázkách daní,“ doplnila mluvčí s odkazem na připravovanou směrnici o zdanění tabáku (TED).
Méně jasné je však to, jestli stejný „odstupňovaný“ přístup zvolí Komise i v dalších návrzích tabákové regulace, jako je samotná definice jednotlivých výrobků (směrnice TPD3) a jejich místo v politice veřejného zdraví. Některé indicie naznačují, že se vydá spíše po stopách WHO.
Ministerstvo zdravotnictví už dříve pro Euractiv.cz uvedlo, že Česko by do nové evropské regulace rádo zařadilo například nikotinové sáčky, na které pravidla EU zatím nemyslí.
Více viz citovaný článek: