E-cigarety na jedno použití končí i s baterií v koši. Je to nesmyslné plýtvání, uvádí server Ekonews.cz. V Česku se podle odhadů ročně vykouří tolik jednorázových e-cigaret, že by z jejich baterek mohly být akumulátory pro více než 500 elektroaut. Kuřáci často nevědí, kam s nimi, a firmy pověřené jejich sběrem mlží. Vyšší zdanění jednorázových e-cigaret, které by spotřebu regulovalo, ale vláda nepřijala. Nová spotřební daň na vaping je plošná a neřeší, zda uživatel e-cigaretu doplňuje, nebo ji po použití „jen“ vyhazuje.
Článek uvádí: Vyrobte si powerbanku ze zahozených jednorázových elektronických cigaret! Vyzývají videa na youtube z britské i německé produkce. Jenže dostat znovunabíjitelnou lithno-iontovou baterii z plastové trubičky chce zručnost. Navíc při tom hrozí, že doma vyhoříte. V rámci vědeckého výzkumu se do toho nicméně pustil tým Tomáše Kazdy z VUT Brno. „Baterie obsahují nikl, kobalt a samozřejmě lithium. Jsou nabíjecí, ne na jedno použití, je škoda to házet do koše,“ říká Kazda, přední český odborník na nové bateriové technologie.
Množství vykouřených jednorázových ecigaret v Česku je podle předběžného odhadu vědců zhruba 30 milionů kusů. Po pronásobení průměrnou kapacitou akumulátoru v cigaretě by to v součtu mohlo odpovídat bateriím do 500 elektroaut. Pro představu – zhruba deset baterií v ecigaretě má podobnou kapacitu jako baterie do mobilního telefonu. Studii Kazda publikuje do konce roku.
Kolik vapů (označení pro e-cigaretu vytvořené ze slova vaporizér, pozn. aut.) na jedno použití se na českém trhu prodá, je obchodní tajemství a znají ho pouze výrobci a kolektivní systémy, které použité jednorázové i plnitelné e-cigarety sbírají. Každý výrobce nebo dodavatel na trh totiž ze zákona musí zajistit jejich zpětný odběr a nejjednodušším řešením je stát se členem kolektivního systému na elektrošrot, licencovaného ministerstvem životního prostředí.
Kdo je kde členem, lze zjistit ze systému ministerstva životního prostředí ISOH. „Data o množství uvedených vapů/cigaret na trh Rema Systém neposkytuje,“ uvádí šéf marketingu Rema Systém Pert Kubernát. „Nemáme přehled o množství prodaných elektronických cigaret v Česku. Dle našeho názoru se nicméně v celkové hmotnosti elektrozařízení uvedeného na trh jedná o marginální položku v řádu maximálně několika promile,“ říká Jan Marxt z Elektrowinu.
(Image by PublicDomainPictures from Pixabay)
Neexistuje ani informace o tom, kolik nebo jaké procento jednorázových e-cigaret se vybere zpět. „Sběr elektronických cigaret neevidujeme jako separátní položku, probíhá v rámci sběru ostatních malých spotřebičů,“ vysvětluje Marxt. Neexistuje totiž žádná povinnost vybrat zpět a zajistit recyklaci konkrétního procenta vapů. Stačí, když kolektivní systém vysbírá 65 procent hmotnosti veškerých domácích elektrospotřebičů v průměru za tři roky.
Je tak zřejmé, že e-cigarety budou mezi pračkami a ledničkami tvořit nepatrné množství – zejména když se do čísla nezapočítává hmotnost baterie, která tvoří téměř dvě třetiny hmotnosti z celku. Baterie mají na starosti zase jiné kolektivní systémy, nicméně musel by je nejprve někdo ze zařízení demontovat.
Celý text naleznete na serveru Ekonews.cz zde: