09.11.2021

Kontroverze ohledně přístupu EU k elektronickým cigaretám

Přístup Evropské komise a dalších orgánů EU k problematice elektronických cigaret byl předmětem mnoha příspěvků na stránkách našeho projektu. Dalším podstatným příspěvkem je článek serveru EurActiv.cz, který shrnuje postoje zásadních kritiků elektronických cigaret an straně jedné a obhájců jejich role při snižování škodlivých dopadů na straně druhé.

Čemu se článek věnuje? Na evropské úrovni se připravuje nová tabáková legislativa. Někteří experti upozorňují, že podklady, na kterých chce Evropská komise založit svůj první návrh, se na téma alternativních nikotinových výrobků nedívají dostatečně komplexně.

V dubnu letošního roku dokončili experti z výboru SCHEER (Scientific Committee on Health, Environmental and Emerging Risks) stanovisko k elektronickým cigaretám, které také patří mezi relativní novinku z hlediska zdravotních rizik. Evropská komise chce tuto zprávu využít jako jeden z „odrazových můstků“ při probíhající revizi tabákové legislativy.

Podle závěrů této kontroverzní zprávy existují rostoucí důkazy, že e-cigarety mají škodlivé účinky především na kardiovaskulární systém, méně dat pak poukazuje na riziko rakoviny dýchacího traktu při dlouhodobém užívání. Naopak jasné důkazy hovoří například o riziku popálení o tato elektronická zařízení. To však platí zejména v případě, že je výrobek používán v rozporu s návodem k jeho užívání.

Ne všichni odborníci však se závěry výboru souhlasí, respektive tvrdí, že zvolený přístup je chybný.

Se stejnou kritikou přišla také patnáctičlenná skupina evropských vědců a lékařů z praxe, která letos v létě poslala dopis s výzvou eurokomisařce pro zdraví a bezpečnost potravin Stelle Kyriakidesové. V něm připomíná, že „rostoucí počet vědeckých orgánů uznává úlohu, jakou mohou alternativní produkty na bázi nikotinu hrát při snižování škodlivých dopadů kuřáckých výrobků na populaci.“

SCHEER podle signatářů dostal od Evropské komise za úkol soustředit se pouze na zdravotní rizika elektronických cigaret v porovnání s absolutním nekouřením, tedy nevyužíváním žádných výrobků.

Článek serveru Euractiv přibližuje i názor českých úředníků a expertů, například Jindřicha Vobořila či Jarmily Vedralové. Více zde: