09.06.2023

Kvalitní prevence řeší problémy zdravotnictví – platí to zejména o kouření

Efektivní programy prevence by mohly mít kladné dopady na ekonomiku. Důležitá je ale i spolupráce s privátním sektorem a dobrá komunikace s lidmi. Na pondělní konferenci Ekonomika prevence to uvedl člen Národní ekonomické rady vlády Aleš Rod. Konference přinesla celou řadu důležitých závěrů, kterým se budeme na stránkách Regulace nikotinu dále věnovat.

Tématu kouření se konference věnovala velmi konkrétně. K přístupu vůči této nejsilnější příčině nepřenosných onemocnění v ČR se vyjádřil ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marian Hajdúk, který se zabývá výzkumem a prevencí nádorových onemocnění.

Nejrizikovější pro nádorová onemocnění je podle něj kouření, alkohol a nevyvážená strava. Právě na kouření by podle něj měla být mířená intervence, aby nebylo atraktivní především pro mladé lidi.

„Vždy stojí za to přestat s kouřením. Celá řada studií ukazuje, že když přestanete s kouřením, máte mnohem lepší výsledky a možnost na delší život,“ uvedl Hajdúk. „Kouříme kvůli nikotinu, ale zabíjí nás spalovaný kouř. Škodlivé látky se dostávají primárně do plic, ale ovlivňují celý organismus,“ doplnil.

K poklesu incidence rakoviny plic podle Hajdúka v posledních letech pomohl například nárůst spotřební daně na tabákové výrobky, kvůli které někteří kuřáci přešli k méně škodlivým alternativám. „Chceme, aby společnost v nějakém horizontu přestala kouřit i alternativy, ale je potřeba ji k tomu dovést postupnými kroky,“ dodal Hajdúk.

Více naleznete v článku na serveru iDnes.cz zde: