Skupina vědců naléhá na to, aby zvýšily věkovou hranici pro kouření na 22 let. Jejich studie zjistila, že pro ty, kteří začnou kouřit před 20. rokem věku, je obtížnější přestat kouřit. O této iniciativě informoval server Tobacco Reporter.
Vědci analyzovali souvislosti mezi závislostí na nikotinu a úspěšným odvykáním kouření v závislosti na věku, kdy účastníci začali kouřit. Své výsledky prezentovali na kongresu Evropské společnosti pro kariologii, který se konal 25.-28. srpna tohoto roku v Amsterdamu.
Studie se zúčastnilo 1 382 kuřáků, z nichž 30 % tvořily ženy. Začínající kuřáci uváděli vyšší počet cigaret denně (25) ve srovnání s pozdními začátečníky, kteří kouřili 22 cigaret denně. Ti, kteří začali kouřit dříve, měli vyšší hladiny oxidu uhelnatého v dýchacích cestách ve srovnání s těmi, kteří začali kouřit později (19 ppm oproti 16,5 ppm), a vyšší skóre ve Fagerstroemově testu závislosti na nikotinu (7,4 oproti 6,3).
Méně než polovina začínajících kuřáků (46 %) úspěšně přestala kouřit ve srovnání s 56 % začínajících kuřáků, což po úpravě na pohlaví, věk při návštěvě kliniky a pomůcky pro odvykání kouření znamená, že začínající kuřáci měli o 30 % nižší pravděpodobnost, že se úspěšně zbaví návyku, než ti, kteří začali kouřit později.
„Naše výsledky ukazují, že časný začátek kouření je spojen s vyšší závislostí na nikotinu, a to i v mladé dospělosti,“ uvedl v prohlášení autor studie Koji Hasegawa z National Hospital Organization Kyoto Medical Center v Japonsku. „Studie naznačuje, že zvýšení zákonného věku pro nákup tabáku na 22 let a více by mohlo vést ke snížení počtu osob závislých na nikotinu a ohrožených nepříznivými zdravotními následky.“
Celý příspěvek naleznete zde: