Informování o alternativách kouření na webových stránkách WHO bylo označeno za „absolutní skandál“. Ve svém tiskovém prohlášení to uvádí výkonná ředitelka mezinárodního sdružení CAPHRA – „Coalition of Asia Pacific Tobacco Harm Reduction Advocates“ Konkrétně se jedná o sekci „otázek a odpovědí“ pro veřejnost na oficiálním webu Světové zdravotnické organizace (WHO), které se týkají elektronických zařízení na užívání nikotinu (ENDS)
Klíčovou otázkou, kterou si WHO na webu klade, je: ‚Jsou e-cigarety více či méně nebezpečné než konvenční tabákové cigarety?‘ CAPHRA říká, že WHO na to měla jednoznačně odpovědět, že ‚méně‘. Místo toho ale web staví vaping a kouření na stejnou úroveň a prohlašuje, že „tabákové výrobky i ENDS představují zdravotní rizika. Nejbezpečnějším přístupem je nepoužívat ani jedno.“
„Kuřák, který se zoufale snaží přestat a čte tyto otázky a odpovědi, pravděpodobně zůstane kuřákem. WHO odmítá rozlišovat mezi vapingem a kouřením. V nejlepším případě se zcela odchýlí od odpovědí na velmi jednoduché a přímočaré otázky,“ říká Nancy Loucas, ředitelka CAPHRA.
CAPHRA se domnívá, že stanovisko WHO o rovnosti mezi kouřením a vapingem je hluboce neetické a mohlo by mít vážné zdravotní následky. Lidé, kteří nevidí ve vapingu alternativu, totiž mohou zůstat kuřáky a významně poškozovat vlastní zdraví. „Žádný respektovaný vědec nevěří, že rizika ENDS jsou alespoň částečně srovnatelná vůči riziku kouření. Ve skutečnosti Public Health England stojí rozhodně za zjištěním, že vaping je o 95 % méně škodlivý než kouření hořlavých cigaret,“ prohlašuje CAPHRA.
CAPHRA uvádí, že zatímco WHO pokračuje ve svém tvrdém anti-vapingovém postoji, mezinárodní delegáti FCTC (Rámcová úmluva o kontrole tabáku) mají příští rok příležitost zajistit, aby doporučení v oblasti veřejného zdraví vůči vapingu konečně odrážely realitu.
Panama bude v roce 2023 hostit 10. konferenci stran FCTC (COP10), na které budou delegáti diskutovat a vydávat doporučení ohledně bezpečnějších nikotinových produktů.
„70 zemí již ignorovalo antivapingové tažení WHO . Členské státy na jednání COP10 musí plně pochopit, že životy milionů kuřáků budou záviset na jejich diskusích a rozhodnutích. Je už nejvyšší čas, aby se WHO řídila důkazy, místo aby prosazovala nepodloženou hysterii,“ říká Nancy Loucas.
Více informací naleznete zde: