Nová nezávislá studie zpracovaná pro anglickou vládní agenturu pro veřejné zdraví potvrzuje, že alternativy cigaret, jako jsou elektronické cigarety s obsahem nikotinu, mohou účinně pomáhat při odvykání kouření. Potvrzuje také jejich řádově nižší škodlivost. Britští poslanci proto apelují na vládu, aby na podzimní konferenci mezinárodní protitabákové úmluvy pod hlavičkou WHO odmítla stejný regulační metr pro cigarety a jejich méně škodlivé alternativy na bázi nikotinu a tabáku. Jinak má snížit své nemalé finanční příspěvky na fungování Úmluvy.
Nová nezávislá odborná studie zpracovaná pro anglickou vládní agenturu pro veřejné zdraví (Public Health England – PHE) dokládá, že alternativy standardních cigaret jako jsou elektronické cigarety s obsahem nikotinu mohou účinně pomáhat při odvykání kouření. Dále potvrzuje již předchozí zjištění, že zdravotní rizika jsou v tomto případě řádově nižší než u tradičních cigaret.
Autoři již sedmé studie na toto téma z dílny prestižní londýnské univerzity King´s College v této souvislosti doporučují, aby centra pro odvykání kouření nabízela kuřákům, kteří chtějí se svým zlozvykem skončit, vedle náhradních nikotinových terapií a farmakoterapií i elektronické cigarety.
Kouření stále zůstává nejzávažnějším rizikovým faktorem pro zdraví člověka. Možnosti, jak toto riziko snižovat, zkoumá PHE dlouhodobě. A k vapování, tedy užívání elektronických cigaret jako prostředku při odvykání kouření, se staví otevřeně.
O studii a dopadech na postoj Velké Británie k WHO píše český Zdravotnický deník: