Už několik let se tak mluví o revizi směrnice o tabákových výrobcích (TPD), která mimo jiné definuje jednotlivé kategorie produktů. Server Euractiv.cz přinesl konkrétní informace o tom, že tato významná evropská norma nabírá další zpoždění. Euractiv uvádí:
„Podle českého ministerstva zdravotnictví Evropská komise, navzdory dřívějším plánům, návrh revize nakonec nestihne předložit ani letos. Vše se totiž zpomalilo kvůli covidové pandemii. To ale není jediný důvod. „Dle našich informací se nyní s předložením revize čeká na výstupy konference COP – FCTC, která proběhne na podzim tohoto roku,“ napsal redakci tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví by podle svého mluvčího také uvítalo „kategorizaci některých výrobků, např. bezdýmných zahřívaných tabákových a bylinných výrobků, bylinných cigaretových papírků, parních kamenů a gelů na šišu, náplní do e-cigaret apod.“
Důležitým faktorem jsou podle Euractivu daně: „Velmi citlivou je u tabákových výrobků otázka spotřebních daní – ty totiž slouží jak k odrazování kuřáků od jejich zlozvyku, tak zároveň přináší peníze do státních rozpočtů. Jakékoliv změny tedy zaberou hodně času.
Přestože tato oblast zůstává v národní kompetenci, na úrovni EU se upravuje výška minimálního zdanění. I tady čeká na Evropu důležité rozhodování, u kterých výrobků daně upravit, u kterých minimální sazbu zavést a také jak vysokou.“
Evropská komise si svůj návrh poměrně pečlivě střeží, do médií unikly jeho obrysy naposledy v listopadu loňského roku. Vedle zahrnutí surového tabáku a zdvojnásobení minimální daňové sazby na cigarety (z 1,8 eura na 3,6 eura na krabičku) by se nově mělo harmonizovat také minimální zdanění elektronických cigaret (20% či 40% daň podle síly produktu) nebo zahřívaného tabáku (55% daň). U klasických cigaret nyní v EU platí pravidlo 60% zdanění nebo minimálně 90 eur daně na 1000 prodaných kusů.
Ministerstvo financí dlouhodobě říká, že Česká republika podporuje harmonizaci v označení tabákových výrobků. „(Stejně tak) dlouhodobě preferuje, aby výsledná úroveň minimálních sazeb v EU byla nastavena diferenciálně, to znamená reflektovala míru škodlivosti jednotlivých typů výrobků pro lidské zdraví,“ řekla už v červnu 2022 redakci Nikola Morava z odboru vnějších vztahů a komunikace MF.
Návrh Komise, jak se zdá z informací v médiích, tak půjde českému pohledu alespoň částečně naproti. Samotná otázka větší a menší škodlivosti nicméně není „uzavřenou kapitolou“ – někteří výzkumníci upozorňují na to, že uživatelům e-cigaret hrozí podobná zdravotní rizika jako kuřákům tabáku.