Nově přijatý Akční plán politiky v oblasti závislostí 2023-2025, který navazuje na dlouhodobější strategii, má pomoct k tomu, aby se česká populace svých zlozvyků postupně zbavovala. Dokument má zajistit, že jednotlivá opatření budou dávat dohromady (nejen ekonomický) smysl a hlavně budou realistická. Server EurActiv.cz dal vládou schválený dokument do evropského kontextu.
Pokud jde o tabákové a nikotinové výrobky, Češi teď mají příležitost přesvědčit o svém pohledu také celou Evropskou unii, přesněji Evropskou komisi, která chystá revizi legislativy. A vláda to opravdu má v plánu.
„Také cíle politiky ČR na mezinárodní úrovni v oblasti tabáku a alkoholu budou vycházet z principu snižování škod a v rámci EU budou prosazovány nástroje snižování škod. To se týká také změn evropské legislativy závazné pro ČR v oblasti tabáku (zejm. směrnice o spotřebních daních z tabáku a směrnice o tabákových výrobcích),“ stojí v akčním plánu.
V podstatě to znamená, že Česko mimo jiné chce, aby se v nových evropských pravidlech zohledňovala míra škodlivosti jednotlivých výrobků – čím škodlivější, tím přísnější regulace nebo zdanění.
Trh s novými tabákovými a nikotinovými výrobky – jako jsou elektronické cigarety, zahřívaný tabák a nikotinové sáčky – v posledních letech prudce vzrostl a stále více kuřáků přechází právě na tyto nové alternativy. Aktualizace pravidel je tak nutná.
Zastánci nových tabákových výrobků s odkazem na různé výzkumy tvrdí, že jsou podstatně méně škodlivé než tradiční cigarety. Na druhou stranu, zákonodárci EU (především Komise) a Světová zdravotnická organizace (WHO) zůstávají převážně skeptičtí a opatrní, údajně kvůli nedostatku dat o dlouhodobých zdravotních dopadech.
Zatím to tedy vypadá, že chystaná evropská legislativa bude vůči novým výrobkům spíše přísnější. Česká exekutiva tak má společně s dalšími podobně smýšlejícími zeměmi před sebou náročný úkol.
Více informací naleznete v článku na serveru Euractiv.cz zde.