Zvažovaný zákaz faktického prodeje vapingových výrobků získává konkrétnější obrysy. „Jenom jedna tabáková příchuť. Bez sladidel a pouze schváleného složení. V šedé krabičce bez obrázků. Tak mají podle návrhu vyhlášky ministerstva zdravotnictví od příštího roku vypadat náplně do elektronických cigaret,“ uvádí server iDnes.cz.
Přináší navíc zajímavé názory předních českých odborníků na závislosti. „Ze zkušeností víme, že zákazy nefungují, vedou k černému trhu, nestandardním výrobkům a kriminalitě,“ varuje Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku při 1. lékařské fakultě UK a Všeobecné fakultní nemocnici Praha.
„Počet kuřáků cigaret v čase klesá, avšak současně stoupá počet uživatelů elektronických cigaret, kteří předtím nekouřili. V roce 2022 v kategorii 13–15 let vapovalo každé páté dítě a ve věkové kategorii 15–24 let pak každý čtvrtý. Z loňských údajů vyplývá, že nikotin ve věku 15–24 let užívá v nějaké formě každý druhý člověk,“ zdůvodňuje potřebnost regulace mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Odborníci ale podotýkají, že vapování je stokrát méně škodlivé než cigarety, neboť člověk neinhaluje dehet a jiné karcinogeny. A proto by podle nich měly být e-cigarety atraktivnější než cigarety pro ty, co s kouřením chtějí přestat. Což lze zařídit jedině tak, že budou ochucené a sladké.
“Pokud by všichni kuřáci přešli na vapování, umíralo by v ČR v horizontu deseti až třiceti let ročně ne 15 tisíc, ale jen cca 300 lidí na nikotin. Alternativy mají prostě obrovský veřejnozdravotní a ekonomický potenciál. Bránit alternativním výrobkům je podobné, jako bránit antibiotikům nebo vakcínám s argumentací, že lidé by se měli s infekcemi vypořádat přirozenou imunitou,“ tvrdí epidemiolog a expert na drogovou problematiku Viktor Mravčík, vědecký poradce národního protidrogového koordinátora.
Ministerstvo ve svých vyjádřeních nedělá zásadní rozdíly mezi cigaretami a jejich méně rizikovými alternativami, které údajně navíc mohou obracet jejich uživatele ke kouření. Adiktologové však s tezí o vytváření nových kuřáků skrz vaping nesouhlasí. Mládež by podle nich po cigaretě sáhla stejně, a pokud místo ní použije e-cigaretu, je to výhra. „Že adolescenti kouří méně, protože více užívají alternativy? To je přece pozitivní výsledek. To mimo jiné ukazuje, že díky užívání alternativ se nezvyšuje výskyt kouření, ale naopak. Kouření je zabiják české populace a odčerpává zdravotnické zdroje, vapování nikoliv,“ reaguje adiktolog Viktor Mravčík.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který ke konci srpna končí, vyhlášku ministerstva zdravotnictví též kritizuje. Mimo jiné proto, že s ním ani s jinými odborníky na závislosti návrh nikdo nekonzultoval.
„Přitvrzovat by se mělo u cigaret, ne u vapingu. Tohle někdo nedomyslel,“ posteskl si Vobořil.
Sám prosazuje praxi takzvaného „harm reduction“, což je přístup minimalizace negativních dopadů škodlivých látek, aniž by se vyžadovalo jejich úplné zakázání. Aby byl vaping v této souvislosti vnímán jako náhražka kouření, musí splňovat tři podmínky: být atraktivnější, levnější a méně škodlivý než cigarety. Zákazem příchutí první podmínka skončí.
Změna vyhlášky, kterou ministerstvo zdravotnictví připravuje, je navíc v úplném rozporu s tím, co se vláda zavázala v oblasti závislostí prosazovat. Její programové prohlášení i schválený Akční plán politiky v oblasti závislostí 2023 – 2025 považují elektronické cigarety a další méně rizikové alternativy jako nástroj, kterým se dá účinně omezovat kouření a snižovat spotřeba cigaret. Toto je podstata politiky snižování škod závislostního chování. Stát se proto v obou dokumentech zavázal, že bude motivovat kuřáky k přechodu na alternativy, ministerstvo teď dělá pravý opak.
Více informací v rozsáhlém textu na serveru iDnes.cz: