09.28.2021

Potřebujeme nové nápady, jak bojovat proti kouření, říká mezinárodní komise

Nové technologie, které umožňují přijímat nikotin bez spalování, představují podle Mezinárodní komise pro obnovu boje proti kouření značnou příležitost omezit úmrtí a těžké nemoci spojené s užíváním tabáku. To platí zejména v zemích s nízkými a středními příjmy, uvádí komise ve své zprávě. Tu naleznete zde:

O této zprávě informoval i server TobaccoReporter. Podle něj v nové zprávě nabízí komise fakta, analýzy a doporučení, jejichž cílem je oživit úsilí, které se zastavilo. „Utápí se v zastaralém paradigmatu, které bylo nahrazeno novou technologií, novými nápady a novými obavami opomíjených komunit“, uvádí zpráva. Skutečnost, že na celém světě stále existuje více než 1,1 miliardy uživatelů tabáku, dokazuje, že boj proti kouření vyžaduje nové nápady a ambice, poznamenávají členové komise.

Komise kromě jiných doporučení požaduje prosazování politiky tabáku přiměřené riziku a lepší přístup ke snižování škod v chudších zemích (kde se nachází většina kuřáků). Rovněž vybízí lékařské orgány a instituce, aby obnovily vedoucí úlohu lékařů v boji proti kouření, a naléhá na tabákové společnosti, aby měly jasný plán na postupné vyřazování vysoce rizikových hořlavých produktů.

Obhájci snižování škod způsobených tabákem zprávu uvítali. „Tato zpráva důkladně dokumentuje celosvětový zdravotní stav kouření, nyní i v pravděpodobné budoucnosti,“ řekl Donald Kenkel, profesor Cornell Jeb E. Brooks School of Public Policy, který zároveň působí na katedře ekonomiky Cornell University.

„Zpráva ale také ukazuje, že prostřednictvím pokračujících technologických inovací je redukce škod způsobených tabákem okamžitým dosažitelným cílem.“ Ekonomické politiky a předpisy založené na důkazech, které podporují snižování škod z tabáku, nabízejí skutečnou naději, že pomohou lidem přestat kouřit a zlepšit jejich zdraví,“ uvedl Kenkel.

Zprávu připravil James K. Glassman, bývalý americký státní podtajemník pro veřejnou diplomacii a veřejné záležitosti; Rosemary Leonard, praktický lékař; Kgosi Letlape, prezident Africké lékařské asociace a prezident Lékařských rad Afriky; Vivan Sharan, Koan Advisory; a Tikki Pangestu, bývalý ředitel výzkumné politiky a spolupráce při Světové zdravotnické organizaci.

Článek serveru TobaccoReporter naleznete zde: