07.28.2021

Prevence kouření je ekonomicky výhodná a potřebná, musí se hledat nové cesty

Dne 22. července 2021 se proběhl Mezinárodní panel Stálé konference českého zdravotnictví „Ekonomika prevence“ se změřením na onkologická a kardiovaskulární onemocnění v souvislosti s kouřením, alkoholem a duševními nemocemi. 

Akce se konala pod záštitou premiéra Andreje Babiše, byla organizována Zdravotnickým deníkem za podpory VZP ČR. Účastnili se jak ministři zdravotnictví ČR a Slovenska, tak přední odborníci z ČR, Slovenska, Polska a Izraele. Zdravotnický deník o akci zároveň informoval.

Účastníci se shodli zejména na tom, že největším současným zdravotním rizikem jsou civilizační choroby plynoucí z nezdravého životního stylu. Nejúčinnějším řešením je pak prevence a snižování rizik. To je podstatné jak pro zdravotní stav populace, tak i z hlediska ekonomiky zdravotního systému. 

Prevence kouření má smysl

Kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění, nejčastější příčiny úmrtí v ČR. Předseda České kardiologické společnosti a přednosta kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK Aleš Linhart varuje, že se pokles výskytu těchto onemocnění zastavil. Trendy zdravého životního stylu se podle něj vyčerpaly. 

Andrzej Mariusz Fal, prezident polské Odborné společnosti pro veřejné zdraví, popsal tři dosavadní pilíře politiky kontroly spotřeby tabáku: zvyšování daní, zákaz kouření ve veřejných prostorách a podpora odvykání. Varoval, že za posledních patnáct let již nepřinášejí nové výsledky. I další účastníci potvrdili, že známé způsoby prevence v oblasti kontroly tabáku přestávají přinášet potřebný efekt, tedy snížení počtu nemocných. Je proto třeba hledat nové trendy a postupy.

Snižování rizik

Takovým přístupem může být strategie snižování rizik. Andrzej Mariusz Fal hovořil o doporučení polské expertní skupiny, které se věnovala výrobkům na bázi zahřívaného tabáku. Podle ní by se na konci škály intervencí na podporu odvykání kouření mohly při neúspěchu farmakoterapie objevit právě tyto produkty, které ve srovnání s cigaretami výrazně snižují riziko škodlivých dopadů kouření.

Na konferenci zazněly i příklady z dalších zemí. Například Velká Británie aktivně pracuje s elektronickými cigaretami jako nástrojem pro odvykání, přičemž podle studií agentury Public Health England jde o úspěšnou strategii. V USA pak Úřad pro kontrolu potravin a léčiv udělil některým alternativním tabákovým výrobkům na základě dostupných vědeckých důkazů statut výrobku s nižší mírou rizika při užívání.

Českou zkušenost shrnul Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. Podle něj je zapotřebí vytvářet ve zdravotní politice vyvážený mix opatření kombinující co nejnižší míru expozice rizikovým faktorům a zároveň nejvyšší míru duševní pohody. To by měla pak zohledňovat i legislativa. Podle Mravčíka by měly méně rizikové produkty podléhat nižší regulaci. Náměstka ředitele VZP ČR Ivan Duškov reagoval tak, že se podle něj jedná o zajímavé téma i pro zdravotní pojišťovny. Koncept snižování rizik u kouření je pro VZP určitě nosný, prohlásil Duškov.

Více v textu serveru Zdravotnickydenik.cz: