10.27.2023

Prospívá WHO lidskému zdraví?

Světová zdravotnická organizace se stále častěji stává předmětem kritiky odborníků i širší veřejnosti. Její roli shrnul publicista Viliam Buchert pro časopis Reflex. Poukazuje nejenom na přílišnou náklonnost k nedemokratickým režimům, ale i na tendenci obcházet vlády jednotlivých zemí při prosazování vlastních cílů. Platí to i pro oblast regulace nikotinu.

Buchert pak konkrétně píše: „V druhé polovině listopadu se uskuteční v Panamě desáté zasedání konference smluvních stran takzvané Rámcové úmluvy WHO o kontrole klasických cigaret i alternativních tabákových výrobků. A rozhodnutí, která zde mají být přijata, jdou proti trendům, které můžeme při ochraně zdraví pozorovat v posledních letech. Dokonce jdou i proti tomu, co už přijal Evropský parlament. Podle dostupných informací totiž orgány Světové zdravotnické organizace rozhodly, že alternativní tabákové výrobky, jako například ty na zahřívaný tabák (v České republice byl prvním takovým produktem IQOS) či elektronické cigarety, budou „zrovnoprávněny“ s klasickými cigaretami. V překladu – jsou stejně pro zdraví škodlivé jako cigarety.

K postojům WHO se chce ale připojit přes Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin i Evropská komise. Ta je připravena zaútočit na suverenitu jednotlivých členských států, protože hodlá implementovat rozhodnutí WHO vzešlé z Panamy. Tím by ale obešla jak Evropský parlament, tak jednotlivá ministerstva členských zemí. Tedy že alternativní tabákové výrobky postaví na roveň tradičním cigaretám. Jenže europarlament v roce 2022 ve své zprávě o plánu boje EU proti rakovině označil tabákové alternativy (nedoporučil kouřit samozřejmě) za méně zdraví škodlivé a vydal v tomto směru i některá doporučení postupu. To má být smeteno tím, že Evropská komise slepě okopíruje z WHO to, co rozhodnou někde delegáti WHO za zavřenými dveřmi místo transparentního politického postupu“

Problematickým shledává i úsilí o úplné omezení propagace všech typů nikotinových výrobků. To by ovšem mohlo vést i ke konci veřejné diskuse o relativní míře škodlivosti jednotlivých výrobků. Přímo uvádí:

Na pozadí toho všeho se objevují další znepokojivé informace. A to, že kromě naprostého zákazu reklamy na jakékoli tabákové výrobky by se o nich nesmělo ani hovořit v médiích. Že by to bylo naprosté tabu. To už je něco, co s demokracií a svobodou slova nemá vůbec nic společného. Je to nebezpečné a nezodpovědné. Zda se ale něco takového objeví, to ještě uvidíme. Pak by to překonalo i vše, co kdysi popsal ve svých románech a novelách George Orwell.

Celý text naleznete zde: