05.15.2024

Protidrogová politika v Evropě selhává, přitom Česko by mohlo být EU vzorem

Server Info.cz přinesl zajímavý příspěvek Vojtěcha Kristena. Uvádí: „Byť se to občas z tuzemských tvrdých trestů za měkké drogy nezdá, Česko by mohlo být Evropě v protidrogové politice vzorem. Zatímco na starém kontinentu povětšinou vládne prohibiční politika nulové tolerance, český přístup je založený na politice „harm reduction“. A to i pro konvenční drogy jako je alkohol či tabák.“

„Oblastí, v nichž Česko v Evropě vyniká, zase tolik není. Pokud odhlédneme od rekordní konzumace piva na hlavu či počtu hereček ve filmech pro dospělé, zbývá nám průmyslová tradice a hodnotově orientovaná zahraniční politika. Do tohoto mixu bychom klidně mohli přihodit i „závislostní politiku“, což je oblast, v níž Evropa selhává, a Česko (až na některé jednotlivosti) exceluje. 

Zatímco většina západních zemí i orgánů EU lpí na vizi nekompromisní prohibice, která dříve či později přinese „svět bez drog, tabáku a alkoholu“, Češi na to jdou moderním přístupem „harm reduction“.  

„Česká závislostní politika je již od svého počátku formulována jako moderní, komplexní a pracující s vědecky ověřenými koncepty. Koncept snižování škod (tzv. „harm reduction“) je od počátku 90. let minulého století součástí české drogové politiky a postupně se stal ústředním cílem a měřítkem české drogové strategie,“ popisuje v nedávném memorandu Think-Tank Racionální politiky závislostí společně s Harm Reduction Akademií.“

Příspěvek dále pokračuje:

„Oproti českému přístupu pak stojí evropská prohibice, která selhává. „Nejenže jsme v Evropě svědky rekordního počtu uživatelů drog, ale také vidíme, jak nové látky neustále zaplavují naše trhy, a posilují moc organizovaného zločinu. Naše zkušenosti z praxe nás přesvědčily, že pouze skrze prevenci, léčbu a minimalizaci škod můžeme skutečně ochránit zdraví a bezpečnost našich občanů,“ podotýká předsedkyně Rady Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Helena Gherasim. 

Rozdíl mezi oběma přístupy je propastný. Zatímco prohibiční vize přesouvá výrobu, obchod i konzumaci drog mimo dohled či daně státu, politika „harm reduction“ pracuje s racionálním přístupem a minimalizací nepříznivých zdravotních, ekonomických a sociálních dopadů spojených s existencí legálních i nelegálních psychoaktivních látek. 

Politika „harm reduction“ přitom není okrajový experiment, ale nově jde o oficiální politiku Organizace spojených národů (OSN). Její Komise pro omamné látky OSN v březnu schválila usnesení, které uznává princip harm reduction jako nedílnou součást drogové politiky.“

 Více naleznete zde: