05.31.2023

Průzkum užívání nikotinu – varovná čísla i dobré trendy

Státní zdravotní ústav zveřejnil výsledky výzkumu NAUTA 2022 – národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v ČR. Jde o dlouhodobý projekt, který metodou sociologického průzkumu monitoruje užívání návykových látek na vzorku 1784 respondentů. Jeho dlouhodobost zachycuje trendy, které se v této oblasti v Česku jinak neměří – tím roste jeho význam. Výsledky jsou důležitou zprávou pro oblast regulace nikotinu. Proto přinášíme nový pohled na tyto výsledky, který se soustředí právě na trendy užívání nikotinových výrobků.

Zveřejnění bylo doprovozené komentářem vybraných odborníků, který zdůrazňuje škodlivost všech typů nikotinových produktů, aniž by posuzoval jejich relativní rozdíly. Ministerstvo zdravotnictví i SZÚ se tím výrazně odlišují od závěrů a doporučení, které předkládá Akční plán pro oblast závislostí schválený vládou v dubnu tohoto roku. 

Shrneme-li situaci zjištěnou průzkumem NAUTA, vidíme mírný pokles prevalence kouření, nárůst užívání elektronických cigaret a stagnaci u zahřívaného tabáku. Očividný je nárůst u užívání e-cigaret u mladých lidí, což je obecně varovný a škodlivý trend. Podstatné ovšem je, zda tímto užíváním nenahrazují kouření, ke kterému by se jinak uchýlili. A z hlediska závislosti na nikotinu je podstatné, jak často e-cigarety užívají, v jaké koncentraci a zda souběžně s nimi nezačínají kouřit.

Závěr je překvapivě pozitivní – významná část mladých uživatelů e-cigaret se k nim uchyluje jako k experimentu, podíl denních uživatelů je nižší. Třetina uživatelů vůbec neužívá nikotin a pokud ano, mnohdy v malé koncentraci. Ubývá souběžného kouření a vapování. A především – prevalence kouření u mladých je oproti roku 2012 poloviční. A to je z hlediska veřejného zdraví rozhodující údaj.

Je nutné poznamenat i metodické námitky k NAUTA. Vzorek 1784 osob je velký, ale při zkoumání malé skupiny uživatelů (např. zahřívaného tabáku, vapingu nebo dokonce nikotinových sáčků) jde o vzorek maximálně 190 osob – a ten je sociologicky nereprezentativní. Některé kategorie úmyslně směšují náhodné uživatele (méně než jednou měsíčně) a uživatele pravidelné. To výsledné údaje zásadně zkresluje. 

Proto přinášíme výňatky z výsledků, které výše uvedené trendy a závěry potvrzují. Bylo by správné, aby při tvorbě pravidel pro regulaci nikotinu byly použity ty závěry, které reflektují reálný stav. Smyslem tohoto textu je takovému trendu pomoci.  

Vybrané závěry NAUTA 2022 ve vztahu ke kouření a jeho moderním alternativám:

  • Prevalence kouření ve skupině 15-24 let byla v roce 2012 na úrovni 45 %, od té doby systematicky klesá a nyní je na hodnotách odpovídajících průměru populace.
  • Počet denních kuřáků klesl o 1,4 procentního bodu.

Elektronické cigarety

  • Významně vzrostl počet celkových uživatelů elektronických cigaret (ze 7,4 % na 10,2 %), podíl denních uživatelů ovšem vzrostl o jeden procentní bod.
  • Užívání elektronických cigaret ve skupině 15-24 let je mezi ostatními skupinami nejvyšší, zároveň je mezi nimi i nejvyšší podíl těch, kteří je užívají méně než jednou měsíčně.
  • Podíl osob, které před užíváním elektronických cigaret nekouřili, je podle průzkumu relativně vysoký (37,9 %), což autoři průzkumu přisuzují nárůstu uživatelů ve skupině 15-24 let. Podstatné je doplnit, že do této kategorie spadají i uživatelé, kteří užívají e-cigarety občasně, i méně než jednou měsíčně.
  • Významně klesl počet lidí, kteří souběžně kouří a užívají elektronické cigarety (z 52,5 % na 34,5 %). 
  • Elektronické cigarety s nikotinem užívá jen 63,4 % lidí.
  • Důležité je i množství nikotinu. Nejnižší koncentrace (1-3 mg/ml) užívá 40,5 % lidí, nejvíce jsou používané ve skupině 15-24 let, konkrétně 53,3 %. Celkově se spotřeba přesunula k náplním s menším obsahem nikotinu. U nejmladší skupiny je tento efekt nejviditelnější.
  • Důvod, proč lidé elektronické cigarety užívají, se také liší podle věkové skupiny. Střední generace nejčastěji zdůvodňuje užívání menší škodlivostí. Nejstarší generace nejčastěji argumentuje snahou přestat kouřit. A u nejmladší sledované skupiny je nejvíce zmíněným důvodem experimentování. 

Zahřívaný tabák a nikotinové sáčky

  • U zahřívaného tabáku mírně poklesl celkový počet uživatelů, lehce vzrostl počet denních uživatelů. U obou ukazatelů jde o změny statisticky nevýznamné.
  • Zahřívaný tabák nejvíce užívají lidé ve věku 25-44. Je nadprůměrně oblíbený i u mladší kategorie, u ní jde ale z poloviny o experiment – užívají méně než jednou měsíčně.
  • Oproti loňsku je podíl souběžných uživatelů i kuřáků zhruba stejný. Roste podíl uživatelů zahřívaného tabáku a elektronických cigaret, což lze připsat výše uvedené kategorii „experimentování“.
  • Nikotinové sáčky jsou nejrozšířenější u nejmladší sledované skupiny. To lze logicky navázat na fakt, že až do nedávna byly tyto nikotinové výrobky (jako jediné) dostupné mládeži pod 18 let. Celkově je v roce 2023 užívalo 2,8 % populace.