01.31.2023

Rok 2023 z pohledu regulace vapingu

Problematika vapingu je regulována v mnoha zemích odlišně, týká se to daní, pravidel pro příchutě i dalších oblastí. Server Provapery.cz přinesl obsáhlý a komplexní výběr regulačních témat napříč státy Evropy i ostatních regionů.

Co zásadního uživatele elektronických cigaret čeká? Hlavními tématy vývoje vapingu v letošním roce budou bezpochyby jednorázové elektronické cigarety a problematika vapingu mezi mladistvými.

V rámci evropské unie jsou očekávána jednání o komplexních a účinných regulačních a daňových opatřeních. Diskutovat se bude například o směrnici o spotřební dani z tabáku (TED), která ovlivňuje jeho spotřebu a do které mohou být uvedeny veškeré náplně (e-liquidy) určené do elektronických cigaret, a to jak nikotinové, tak ty bez obsahu nikotinu. Zde budou hrát roli také předpisy celní správy, které významně ovlivňují veškerý dovoz a vývoz. Řeč bude také o směrnici o tabákových výrobcích (TPD-3), která v tomto roce již může začít získávat konkrétní podobu.

Výsledek konzultací v rámci EU bude s největší pravděpodobností mít vliv na další státy a jejich legislativu. Jak již bylo zmíněno, je kladen velký důraz i na zmírnění dopadu dále nevyužitelného odpadového materiálu, který vzniká (nejen) výrobou a hlavně používáním jednorázových elektronických cigaret.

Zdanění v roce 2023

Z důvodu vzrůstající popularity vapingu mezi mladistvými vznikla iniciativa pro regulační opatření národní úrovně v oblasti zdanění těchto produktů, náplní do nich určených, omezení výroby a následného prodeje příchutí pro vlastní míchání těchto náplní a také nová pravidla pro propagaci a reklamu vapingu a jiná opatření omezující jejich dostupnost uživatelům, pro které nejsou určeny.

V tuto chvíli vás již můžeme seznámit s následujícím zavedením daní z elektronických cigaret, které již řada zemí zavedla nebo které nabudou platnosti v průběhu roku 2023. Patří mezi ně:

  • Bulharsko – v březnu se očekává uplatnění spotřební daně, od prosince také daňových kolků na elektronické cigarety obsahující nikotin, což z nich činí tabákové výrobky pro daňové účely, a to přináší další omezení.
  • Estonsko – ministr financí odmítl prodloužit dvouleté pozastavení spotřební daně na náplně do elektronických cigaret (e-liquidy), které bylo s účinností od 1. ledna znovu zavedeno, tváří v tvář odporu průmyslu.
  • Kuvajt – v minulosti již dvakrát odmítl přijetí 100% cla, které mělo být zavedeno od 1. ledna, ale nyní je návrh opětovně odložen na neurčito.
  • Saúdská Arábie – sídlí zde Národní výbor pro kontrolu tabáku, který plánuje zvýšit spotřební daň na všechny tabákové výrobky na 150 % někdy v roce 2023 ve snaze omezit počet uživatelů.
  • Jižní Afrika – zde se chystá novela zákona zahrnující daně na nikotinové i beznikotinové produkty, v platnost by měla vstoupit během první poloviny roku
  • Švýcarsko – s přihlédnutím na prokazatelně menší škodlivost vapingu na lidské zdraví ve srovnání s kouřením tabáku schválila Federální rada novelu zákona upravující zdanění náplní do elektronických cigaret
  • USA – pravděpodobně dojde k dalšímu pokusu o zavedení nikotinové daně na federální úrovni

Trhy také začnou vidět dopad daňových politik zavedených v roce 2022. Očekává se například, že Čína zaznamená zmenšení svého domácího trhu kvůli vyšší regulační zátěži – včetně produktových norem, licencí a daně – která byla uvalena v roce 2022. . 

Několik jurisdikcí se však tomuto trendu postaví a zachová status quo nebo dokonce sníží daně na produkty vapingu. Patří sem Španělsko, kde sice byla spotřební daň na e-liquidy plánována a předložena v návrhu, ale pravděpodobně se tak nestane do doby konání tamějších voleb v prosinci roku 2023. V Itálii, je již diskutován návrh zákona o rozpočtu na rok 2023, který blokuje ono plánované zvýšení spotřební daně na elektronické cigarety.

Další podstatné a obsahově ověřené informace naleznete v již zmíněném článku zde.