Vědecké studie ukazují, že princip snižování rizik se může stát součástí politiky kontroly tabáku. Skupina předních expertů na problematiku závislostí, zejména na oblast závislosti na nikotinu, se vyjádřila k dosavadní politice kontroly tabáku.
Zdravotnický deník, který se těmto otázkám věnuje dlouhodobě, přináší detailní pohled na současnou podobu odborné diskuse v oblasti regulace nikotinu. Na stole leží jak potřeba dalšího výzkumu, tak i nedostatečná státní podpora prevenci a léčbě závislostí. Velkým tématem je i to, že sami kuřáci nemají dostatek kvalitních a ověřených informací o míře škodlivosti jednotlivých tabákových či alternativních produktů.
Experti se mimo jiné shodují v tom, že stále neznáme přesnou odpověď na otázku, jak kuřáky posunout směrem k méně rizikovým produktům způsobem, aby je zároveň nezačali užívat nekuřáci či mladí lidé. Mezinárodní výzkum stále probíhá a v různé kvalitě. Data nemáme k dispozici ani v České republice, kde chybí jakýkoli systém sledování dopadů regulace v oblasti kontroly tabáku. Stejně tak jde minimum peněz na výzkum závislostního chování.
Podle odborníků však bez znalosti současných trendů nelze odpovědět na otázku, jak efektivně ovlivnit motivace lidí, aby změnili své chování.
Vyjádření předních českých expertů, jakými jsou Viktor Mravčík, Ladislav Csémy či Eva Králíková, naleznete přímo na stránkách Zdravotnického deníku: