12.03.2021

Stát ignoruje následky kouření. Jakou roli mají méně škodlivé alternativy?

Většina Čechů, kteří se snaží přestat kouřit, naráží na nulovou podporu ze strany státu i mezinárodních institucí. Tabák je každoročně příčinou více než osmi milionů úmrtí po celém světě. Osvěta v Česku je však minimální a stát méně škodlivé alternativy kouření nepodporuje. Think Tank Racionální politiky závislostí toto tvrzení podložil studií Harm reduction, kterou v pátek představil v rámci kulatého stolu Institutu pro veřejnou diskusi (IVD). Mediálním partnerem byl deník E15, který o akci informoval.

Češi se často mylně domnívají, že kouření klasického tabáku je méně škodlivé než nejrůznější alternativy typu elektronické cigarety nebo například nikotinových sáčků. Vyplývá to ze studie Think Tanku Racionální politiky závislostí, multidisciplinárního sdružení významných nezávislých odborníků. Výzkum se zaměřil především na vzorce chování českých kuřáků. 

Problémem je ale dlouhodobá kritika těchto alternativ ze strany mezinárodních struktur a organizací, mimo jiné také Světové zdravotnické organizace. Stanoviska WHO a Vědeckého výboru Evropské unie se však setkala s ostrou kritikou od vědecké komunity.

„Cílené zásahy při potlačování nabídky e-cigaret jen podporují kouření a spotřebu škodlivějších tabákových cigaret. Pasivní vystavení výparům těchto produktů představuje zanedbatelné riziko,“ uvedl během diskuze Jindřich Vobořil, odborník na drogovou problematiku, někdejší národní protidrogový koordinátor a jeden z autorů studie.

Ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz Aleš Rod klade důraz na zdanění. „Daňové sazby by měly odrážet míru rizikovosti spojenou s jednotlivými typy výrobku, tedy že cigarety a řezaný tabák by měly být zatíženy vyšší daní než alternativní produkty, jako jsou zahřívaný tabák, elektronické cigarety nebo nikotinové sáčky,“ vysvětlil Rod, který se problematikou regulace závislostí dlouhodobě zabývá. 

Více informací naleznete na stránkách E15: