vropská unie čelí rozdílným postojům svých institucí k rozšiřování zákazů kouření a vapování. Rada EU na začátku prosince přijala doporučení, která mají zakázat kouření i vapování ve venkovních prostorech, čímž reaguje na snahy o posílení ochrany zdraví veřejnosti. Evropský parlament však na konci listopadu takové kroky odmítl, když se nepodařilo dospět ke společnému stanovisku. Tento rozpor zdůrazňuje nejednotný přístup EU k regulaci závislosti na nikotinu a jejího vlivu na veřejné zdraví.
Členské státy prostřednictvím Rady EU ve složení ministrů zdravotnictví na začátku prosince nová doporučení přijaly. Evropský parlament se oproti tomu na konci listopadu nedokázal shodnout na společném prohlášení, a dokument tak nakonec zamítl.
Návrh v europarlamentu společně předložili Evropská lidová strana (EPP), socialisté a demokraté (S&D), Obnova Evropy a Zelení/EFA. Návrh však neprošel kvůli schválení pozměňovacích návrhů, které předložili evropští konzervativci a reformisté (ECR). Ty se snažily vyloučit z textu nové tabákové výrobky i terasy kaváren a restaurací, a byly tak v přímém rozporu s původním cílem návrhu.
U českých europoslanců návrh vyvolal ostrou kritiku poměrně překvapivě napříč celým politickým spektrem. Podle Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) jde o zbytečnou regulaci, která pouze prohlubuje odpor veřejnosti vůči evropským institucím. „Myslím si, že už je to prostě šikanózní a nepovede to k ničemu kromě dalšího naštvání lidí na Evropskou unii. Omezení kuřáků je více a více. Namísto toho jsme opakovaně Komisi řekli, že by se měla zaměřit na prevenci,“ řekl Zdechovský.
Alexandr Vondra (ODS) šel ve své kritice ještě dál. „Jsem zásadně proti dalšímu omezování svobody. Návrhy Komise jsou absurdní a nepřijatelné. Je to džihád ve jménu zdraví,“ prohlásil. Ondřej Kolář (TOP 09), ač mnohdy více prounijní, zdůraznil, že by se EU měla soustředit na důležitější témata: „Myslím, že tenhle svět řeší mnohem vážnější problémy než to, že si někdo někde zapálí cigáro. Ať to EU nechá na členských státech, třeba naše tuzemská úprava je pro mě dostačující,“ sdělil redakci Echo24.
Radou EU přijatá a Evropským parlamentem odmítnutá doporučení Evropské komise nejsou právně závazná a nebyla by ani v případě, že by je schválili i europoslanci. Stejně jako není právně závazné to, že návrh europoslanci zamítli. Otázky zdravotní politiky totiž spadají do pravomocí jednotlivých členských států. Návrh má členským státům tedy poskytovat pouze rámec, který by měly následovat v rámci širšího úsilí o omezení rakoviny související s tabákem. Neschopnost se dohodnout ale vyvolává obavy z revize směrnice o tabákových výrobcích, na které Evropská komise pracuje a která bude vyžadovat širokou podporu.
Situaci popisuje i článek na serveru Aktualne.cz včetně přehledné inforgrafiky zde: