10.19.2022

Vobořil navrhuje vyšší daně na tabák i jeho alternativy

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil představil v budově Úřadu vlády ministerským úředníkům i zájemcům z řad poslanců a senátorů nový akční plán v oblasti závislostí do roku 2025. Mimo jiné v něm navrhuje výrazněji zdražit veškeré cigarety včetně elektronických, nikotinové sáčky i podobné výrobky.

Podle něj nastal čas uvažovat o razantnějším navýšení spotřební daně na tabákové výrobky od roku 2024 a rychlejším zavedení spotřební daně u nikotinových sáčků či elektronických cigaret, které jsou zatím od tohoto typu zdanění osvobozené. Ve svém návrhu plánuje vyšší výběr daní až o 11 miliard korun, z toho asi čtyři miliardy má stát získat z pěstování a prodeje konopných produktů a přibližně jednu miliardu ze zmíněného navýšení či zavedení zcela nové spotřební daně na nikotinové výrobky včetně e-cigaret.

MF Dnes k tomu uvádí, že už dnes mnozí kuřáci z pohraničí raději kupují cigarety v cizině a další lidé shánějí levnější nekolkované zboží v Česku. „Jezdím pro cigarety do Polska. Tam mě krabička vyjde na 80 korun, což je o třetinu méně než doma,“ popsala běžnou realitu obyvatelka Ostravy.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil ujistil, že tým, který připravuje akční plán, si je rizika vědom. „Součástí návrhu je i balíček opatření na kontrolu a potlačení černého trhu, ať jde o pašování, nebo nelegální výrobu v Česku. Konkretizovat to ale nechci,“ uvedl protidrogový koordinátor.

Mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss připomněl, že stát postupně zvyšuje spotřební daň z tabákových výrobků včetně zahřívaných tak, že loni zvedl sazby o deset procent, letos o pět a další zvýšení o pět procent je již schválené s účinností od ledna 2023.

Ekonomové reagují skepticky

Někteří ekonomové na tyto návrhy reagují skepticky. V diskusi na CNN Prima News zaznělo, že krabička cigaret je v České republice nejdražší v celém bývalém východním bloku. Jejich další zdražování bude podle ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy rána pro tuzemský trh. „Češi budou vyjíždět za levnějšími cigaretami na Slovensko nebo Polska,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Zároveň dodal, že si k nám pro tabákové výrobky přestanou jezdit Němci či Rakušané, kteří v nejlepších dobách stáli až za třetinou nákupů, čímž výrazně přispívali do české státní kasy.

Podle Kovandy není další navyšování daní rozumné. „Chápu zdravotní ohledy, ale z ekonomického hlediska to nedává smysl. Jsou tady naopak další rizika,“ podotkl Kovanda s tím, že může například vzrůst černý trh. „Pokud bude krabička během pěti let stát třeba 200 korun, jde i o pobídku pašerákům, aby dodávky cigaret zajišťovali nekalým způsobem.“

S tím souhlasil i ekonom David Havlíček z pojišťovací společnosti EGAP, podle kterého je třeba při zvyšování spotřební daně myslet na dva aspekty. „Aby bylo předvídatelné a aby došlo k nastavení stejných podmínek napříč Evropskou unií,“ uvedl. Podle něj je důležité na evropské úrovni prosazovat, aby spotřební daně na evropské úrovni pokud možno vedly k co možná nejpodobnějším cenám nejen cigaret, ale také dalšího zboží, které je touto daní zatíženo. „Tím se zabrání, aby lidé cestovali přes hranice kvůli tomu, že chtějí jinde využít levnějších cen,“ dodal.

Debatu naleznete zde: