11.02.2021

WHO čelí další kritice

Tvrdý postoj Světové zdravotnické organizace (WHO) vůči elektronickým cigaretám a zahřívanému tabáku je podle názoru předních světových odborníků na boj proti kouření „mylný a nevědecký“. 

O dopise expertů, kteří kritizují aktuální přístup WHO k problematice kouření, jsme již na serveru Regulace Nikotinu psali. Nyní doplňujeme další článek na toto téma, který zveřejnil časopis Týden. Věnuje se nejenom samotnému dopisu, ale zejména dlouhé historii problematických kroků WHO v této oblasti.

Nejde totiž zdaleka o první případ, kdy se aparát WHO ocitá pod tvrdou kritikou odborné veřejnosti. V době, kdy začínala pandemie nemoci covid-19, byla reakce této organizace pomalá a opatrná. Důkazy o šíření nemoci byly zřejmé, stav pandemie vyhlásila WHO až 11. března 2020. Výtky vyslovila i komise, kterou za tímto účelem vytvořila sama Světová zdravotnická organizace. Jedním z důvodů může být i podezření, že WHO podléhá zájmům některých svých významných členů. V květnu 2020 oznámily Spojené státy, že zvažují zastavení financování této organizace. Důvodem měl být právě „znepokojující nedostatek nezávislosti“, zejména na vlivu Pekingu.

I v otázce kouření čelila WHO výtkám, například když v roce 2016 uspořádala konferenci o kontrole tabáku v Turkmenistánu. Tato totalitní země čelí kritice Amnesty International, Human Rights Watch nebo Lékařů bez hranic za nedodržování lidských práv, bezpráví vůči oponentům režimu a také i za neexistující zdravotní péči. Tehdejší generální ředitelka WHO Margaret Chanová přesto předala prezidentovi Berdymuhamedovi ocenění WHO za boj proti tabáku. Berdymuhamedov zase ocenil státním vyznamenáním tehdejší ředitelku evropské kanceláře WHO Zsuzsannu Jakabovou.

Postoj WHO ke kouření, kriticky označovaný jako „quit or die“ – „přestaň, nebo zemři“, nepřipouští význam alternativních výrobků s prokazatelně sníženým rizikem. A právě to chtějí odborníci svým apelem změnit.

Více v textu časopisu Týden zde: