Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala vlády, aby k e-cigaretám přistupovaly stejně jako k tabáku a zakázaly všechny jejich ochucené varianty. Tento krok ohrožuje naděje cigaretových společností na propagaci alternativ ke kouření. Zatímco někteří věří, že e-cigarety mohou pomoci snížit počet úmrtí a nemocí souvisejících s kouřením, WHO tvrdí, že je třeba přijmout naléhavá opatření k jejich kontrole. S odvoláním na studie organizace uvádí, že neexistují dostatečné důkazy o tom, že vaping pomáhá kuřákům přestat kouřit, a tvrdí, že jsou zdraví škodlivé a mohou podporovat závislost na nikotinu, zejména u dětí a mladých lidí.
WHO zdůrazňuje, že v regionech, kde dochází k agresivnímu marketingu, užívá elektronické cigarety více dětí ve věku 13-15 let než dospělých. Generální ředitel Tedros Adhanom Ghebreyesus naléhá na země, aby zavedly přísná opatření, jako je zákaz ochucovadel, jako je mentol, a uplatňování opatření na kontrolu tabáku u elektronických cigaret. Doporučení WHO jsou často stanovena dobrovolně, ačkoli mohou ovlivnit národní předpisy.
Tento postoj WHO je ovšem v rozporu s názory velkého množství odborníků v ČR i v zahraničí. Svědčí o tom série veřejných výzev, kterými se adiktologové a další odborné profese obracejí na vedení WHO a apelují na racionální a vědecky podložený přístup k boji proti kouření.
Postoj české vlády i českých odborných institucí je tedy v tomto případě v opozici proti přístupu Světové zdravotnické organizace. Více informací naleznete na našich stránkách.